Je vaším předmětem podnikání nákup a následný prodej použitého zboží? Nebo se vám tato možnost náhodou občas naskytne? V iÚčto máme pro tento typ prodeje novou funkci, která je důležitá především pro plátce DPH. Nyní si ukážeme, jak při vystavování faktury na použité zboží postupovat.


Prodej použitého zboží


Na začátku je nutné zmínit, že je tato možnost dostupná pro tarif Pokročilý a vyšší.


Nejprve si uvedeme krátký příklad, kdy je možné tuto funkci použít:


Firma ABC, s. r. o. se zabývá nákupem ojetých vozů a jejich následným prodejem konečným spotřebitelům. V minulosti nakoupila ojetý automobil v hodnotě 100 000 Kč. Nyní jej zákazníkovi prodává za 130 000 Kč.


Přejdeme do záložky Faktury vydané a klikneme na tlačítko Vystavit fakturu, stejně jako při vystavování jakékoliv jiné faktury.Dále vyplníme všechny povinné položky jako jsou Zákazník, Datum vystavení, DUZP, Datum splatnosti, Měna a v případě platby bankovním  převodem také Bankovní účet.


V tuto chvíli nám již zbývá vyplnit pouze položky faktury. Zde je jedna velmi zásadní změna. Pokud se jedná o prodej použitého zboží, je důležité zaškrtnout políčko „Použité zboží“.Ve chvíli, kdy tak učiníte, objeví se vám nové kolonky Nákupní cena/ks a Prodejní cena/ks. Níže také informace o marži.Pomocí této funkce se tedy DPH odvede pouze z Marže. Tento fakt se samozřejmě projeví i v Přiznání k DPH.Nyní již stačí kliknout na tlačítko Uložit a zaúčtovat fakturu (popř. můžete fakturu pouze uložit).


V případě, že se jedná o formu úhrady Hotově, posílá se také tzv. EET zpráva, která bude mít však trochu jiný formát, než při běžném prodeji.