Vlastní typ účetní položky

Změněno dne Wed, 18 May 2022 v 11:50 AM

Vlastní typ účetní položky


Každý doklad, který do svého účetnictví zanesete, je důležité také zaúčtovat, aby se později zobrazoval ve správných výkazech a přehledech. K tomu v iÚčtu slouží kolonka „Typ účetní položky“. Ty nejdůležítější a nejvíce používané předkontace jsou již v systému přednastavené. Může se ale stát, že pro vás nebudou dostačující a raději byste si vytvořili vlastní typ účetní položky. Žádný problém. Pojďme se společně podívat, jak na to.


Nejprve zvolíme záložku Nastavení, kde se přesuneme dolů na kartu Účetnictví.

Zde zvolíme odkaz Vlastní typy účetních položek. Dále pak zelené tlačítko Přidat typ účetní položky.

Zobrazí se nám formulář, ve kterém je potřeba vyplnit minimálně všechna pole označená červenou hvězdičkou.

  • Název – pojmenujte účetní položku tak, abyste později věděli, pro jaký doklad ji použít. Tento název se vám bude zobrazovat ve chvíli, kdy při zadávání dokladu rozbalíte nabídku Typ účetní položky.


  • Popis – do tohoto pole si můžete poznamenat například, co vše lze pod danou předkontací zaúčtovat. Slouží pouze pro vaši informaci.


  • Platnost od/do – v některých případech se může jednat o dočasný typ zaúčtování, který po nějaké době již nebudete potřebovat. Je tedy možné zvolit platnost účetní položky.


  • Strana zaúčtování – zde se již jedná o samotné zaúčtování, tedy o to, na který účet, resp. jeho stranu má být doklad zaúčtovaný. Pokud se jedná o fakturu příjatou, zvolte stranu Má dáti. U vydaných faktur zvolte stranu Dal.


  • Účet účtové osnovy – a nakonec vyberte účty základu daně a DPH, na které se bude doklad s daným typem účetní položky účtovat. Pokud chcete předkontaci více odlišit, je možné také vytvořit tzv. analytický účet, díky čemuž můžete sledovat všechny pohyby na vybraném účtu zvlášť.


Nakonec nesmíme zapomenout nový typ účetní položky uložit.TIP:


Pokud nechcete, aby se vám při zadávání dokladu v nabídce Typ účetní položky některé předkontace zobrazovaly, je možné je skrýt. Tento krok provedete v Nastavení – karta Účetnictví – Viditelnost typů účetních položek.


Podívejte se na další tipy na používání naší aplikace.

Odebírejte náš kanál: https://goo.gl/ZpqcX9
Výuková videa naleznete https://goo.gl/QrJQnN
Pravidelné webináře tady: https://goo.gl/BRS4p9
Další články, které by vás mohly zajímat:

Byl tento článek užitečný?

To je skvělé!

Děkujeme Vám za zpětnou vazbu

Je ním líto, že jsme vám nepomohli

Děkujeme Vám za zpětnou vazbu

Dejte nám vědět, jak můžeme tento článek vylepšit!

Vyberte alespoň jeden důvod
Je požadována verifikace pomocí CAPTCHA.

Zpětná vazba odeslána

Oceňujeme vaši snahu a pokusíme se článek opravit