Jak importovat pohyby z Shoptet pay do iÚčta?

 

Provozujete-li e-shop a přijímáte online platby nebo platby kartou a používáte platební bránu, musíte následně jednotlivé platby zaúčtovat. V případě velkého počtu online plateb se jedná se o poměrně časově náročnou operaci.


Pokud používáte platební bránu Shoptetpay, využijte možnosti importu pohybů pro snadné párování plateb. Platební brána Shoptetpay je díky dobrým cenám, snadné integraci i provozu oblíbenou volbou.


Přidání bankovního účtu

Nejdříve je potřeba vytvořit bankovní účet. Číslo účtu se musí rovnat Identifikátoru účtu, který najdete v administraci v Shoptet Pay -> Výpisy plateb.

 V iÚčtu jděte do Nastavení -> Nastavení bankovních účtů -> Přidat bankovní účet


Vyplňte název účtu, Název banky bude <jiná banka> a číslo účtu vyplňte z Výpisu plateb. Měnu účtu vyberte dle měny, kterou chcete importovat. Poté klikněte na Uložit.

V seznamu uvidíte přidaný bankovní účet.


Vložení ABO výpisu

Klikněte na Platby -> Nový import.

 

Vyberte soubor a klikněte na Ostatní údaje.

Vyberte účet, který jste vytvořili. Typ importu je ABO formát. Následně klikněte na Importovat.

Klikněte na Zkontrolováno, naimportovat.

V Přehledu vidíte neimportované položky z výpisu.

Účtování pohybů Nyní máte naimportované pohyby, ale tyto se ještě musí zpracovat a zaúčtovat. iÚčto umí pohyby automaticky spárovat s doklady za předpokladu že:

  1. Doklad (faktura, dobropis) ještě není plně uhrazen. Pokud je doklad již v celé výši uhrazen, nelze na něj pohyby párovat ani ručně (viz dále).
  2. Shoduje se variabilní symbol (VS) a částka.

Takto spárované pohyby lze hromadně zaúčtovat a vytvořit tak doklady plateb. POZOR: Dokud nejsou pohyby zaúčtované (tedy nemají zelené kolečko a odkaz na doklad platby), nejsou nijak v účetnictví zohledňovány!Může se také stát, že některé pohyby se automaticky nespárují, protože například nesedí variabilní symbol. V takovém případě je nutné pohyb otevřít a ručně vybrat doklad, který tato platba hradí. Je to snadné, stačí do pole Faktury začít psát číslo dokladu, IČ protistrany, nebo variabilní symbol a začne se vám napovídat seznam dosud neuhrazených dokladů, které tento údaj obsahují. Takto je možné napárovat i několik dokladů současně. Při zaúčtování se pak uloží každá platba samostatně až do výše hrazeného dokladu.


Nyní již jen stačí kliknout na tlačítko Zaúčtovat.

Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyplňte krátký dotazník a rádi vám vypracujeme individuální nezávaznou nabídku.

Potřebujete s něčím pomoci nebo poradit?

Víme, že pro mnohé z vás je hlavním úskalím podnikání následné vedení účetnictví pro e-shop, proto také nabízíme vytvoření metodiky účtování pro jednotlivé firmy, kontrolu vedení účetnictví a přípravu dokumentů pro státní správu a také možnost kompletního vedení účetnictví z naší strany. V případě vašeho zájmu nás tedy neváhejte kontaktovat, obratem se vám ozveme.


Podívejte se na další tipy na používání naší aplikace.

Odebírejte náš kanál: https://goo.gl/ZpqcX9
Výuková videa naleznete https://goo.gl/QrJQnN
Pravidelné webináře tady: https://goo.gl/BRS4p9