Webinář 2. Práce s pokladnou a bankou, úhrady faktur, Import bankovních výpisů.

Změněno dne Pá, 12 Leden v 2:12 ODPOLEDNE

Webinář na téma práce s pokladnou a bankou. Úhrady faktur, pokladna příjem tržeb, pokladna výdej, EET, import bankovních výpisů.
Textový přepis webináře:

Dobrý den, vítám vás u našeho druhého dílu webináře, tentokrát na téma platby. Úplně na začátku si řekneme ještě pár věcí, které jsme si minule zapomněli ukázat. Takže se přihlásím do svého testovacího účtu a ukážu vám, jak se u uživatelů spravují oprávnění. Půjdete do nastavení, kde je zpráva uživatelů a tady sám sobě teďka omezím přístup na dashboard.


Prostě nechci, abych tam měl nějaká data, teď uložím toto oprávnění a aby se to projevilo, tak je potřeba se nejprve odhlásit. A následně zase,  až při tom přihlášení, příštím, tak se projeví ta změna v tom oprávnění. Vidíte, že teďka tady není vidět na dashboardu vůbec nic. Když si to teďka zase vrátím zpátky, protože já jinak mám na tomto účtu úplná práva, takže si tady s tím můžu dělat, co chci, tak dám uložit se před odhlášením.


Se to ještě neprojeví když se přihlásím, tak už tam je zase zpátky dashboard s celým svým obsahem potom posledně co jsme trošku opomněli je co všechno lze udělat Přímo, když vystavujete nějaký doklad. Já teďka tady cvičně přijmu fakturu a ukážeme si, jak lze jednoduše přidat Třeba bankovní účet přímo z faktury. Tak, tady mi napíšu něco cvičného, dáme to zase u komerčky, Komerční banka 2, vyberu si měnu účtu, pokud mám účtování v cizích měnách, tak si můžu samozřejmě vybrat i jinou měnu, nastavím výchozí stav účtu, A od kdy je platný. Tak a v tuhle chvíli už můžu na fakturách uplatňovat jiný účet bankovní.


To samé, to jsme si ale už posledně ukazovali, můžete přidat takhle tímto způsobem přímo z dokladu i v kontakt. Tady si cvičně ukážeme. Že to funguje úplně jednoduše. Zadáte itch, načtou se vám všechny údaje uložíte a rovnou můžete na tento nově přidaný kontakt vystavovat třeba fakturu. Tak, zakupujeme materiál.


Můžete zaúčtovat. Další důležitou věcí, kterou jsme posledně neprobrali, je možnost nastavit si jazyk. Ve fakturách vydaných, respektive dokladech vydaných. Takže když máte třeba zákazníka, který je z Německa nebo z Británie, tak dělá se to tak, že jazyk se nastaví v profilu toho kontaktu. Je to tak proto, že se předpokládá, že takovýhle kontakt Bude mít vždycky cizojazyčné doklady.


Že tam nebudete střídat mezi angličtinou a češtinou podle toho, jestli vystavujete fakturu v lichý nebo v sudý týden. Takže já si tady teďka nastavím pro náš nově přidaný kontakt angličtinu.


Uložit. A teďka budu vydávat fakturu.


Zadávání je samozřejmě v češtině, aby paní účetní se nespletla. Tady bude prodej třeba služeb. Můžete zaúčtovat fakturu a teďka v náhledu vidíte, že už je faktura v angličtině. To samé, když bych teďka se podíval na náhled té faktury. Tak je také v angličtině. Tak, to bylo k jazyku faktury. Další věcí, kterou jsme si neukazovali na fakturách, ale to neplatí jenom pro faktury.


Nicméně, nejpravděpodobnější scénář je takový, že přijímáte fakturu a máte její scan. Takový scan byste si určitě chtěli třeba i přiložit k faktuře v účetnictví, takže tady dole přes Activity připojíte soubor a tímto způsobem zase faktura a uložíte. Tak a v tuhle chvíli vy na té faktuře, na jejím detailu, vždycky tady v těch aktivitách naleznete originální uložený soubor.


Nyní, stejně jako posledně, je tady se mnou ještě naše paní účetní Jana Kocourková, která vám ukáže, Ještě před těma platbami, jak se pracuje se zaokrouhlováním na dokladech. 


Dobrý den, já vás tady vítám, takže my si musíme teda ukážeme, jak se zaokrouhluje na faktuře vydaný, na faktuře přijatý, co jsme teda minulé opomenuli. Takže, my si vytvoříme nějakou fakturu vydanou, Tak, dáme si tady třeba tu společnost, necháme tam už ty dnešní datumy, všechno tam necháme takhle, jak chceme.


Tak, tady si dáme počet 1, dáme si tam částku, aby jsme museli zaokrouhlovat.


 No, a tady dole potom vidíte zaokrouhlení. Takže tady si můžete dát zaokrouhlit nahoru, dolu. Takže tady na té faktuře si vyberete už, jestli tam zaokrouhlení má proběhnout. Jo, a následně teda samozřejmě fakturu uložíte a budete mít kompletně všechno zaokrouhlený.


A popřípadě i zaúčtovaný, když to zaúčtujete. Tak, u faktury Přijatý, když tu fakturu teda děláte, přijmete fakturu, vyplníte si kompletně celou fakturu, dáte si tam dodavatele, dáte si tam ty datumy, vystavení, přijetí dokladu z platnost, zadáte si všechno,


Já to tady udělám teda s halíři, abych vám ukázala, jak teda tady budete zaokrouhlovat, tak budou to nějaký služby. No a tady, jelikož máme fakturu v halířích, předpokládám, že budete chtít platit teda celkovou částku už na celý koruny. Tak si zaokrouhlíme tu fakturu, jelikož není tady na výběr to zaokrouhlení, který je u faktur vydaný, tak si tady k tomu musíte udělat novou položku, dáte si tam zaokrouhlení, Tak dáte si tam zaokrouhlení, ty účetní položky tam budete mít taky zaokrouhlení a vidíte tady na konci máte celou fakturu na koruny, takže si uložíte fakturu, zaúčtujete fakturu a na faktuře máte částku.


Před zaokrouhlením a částku po zaokrouhlení a zaokrouhlení. Půjdeme na vystavení pokladních dokladů, takže přijmeme si nějakou pokladnu vydanou. A to zaokrouhlení tady si vytvoříte tím způsobem, že si rozkliknete ostatní údaje a tady máte opět možnost zaokrouhlení zaokrouhlit, zaokrouhlit nahoru a zaokrouhlit dolů.


Je to úplně stejné jako u faktur vydaných, tady zaokrouhlení.


A teď už bychom mohli přijít k platbám. 


Platby můžete provádět z plateb, z banky, z pokladny, po případě si můžete kompletně tu platbu Udělat i s faktory Vydaný, popřípadě s faktory Přijatý. Jestliže víte, že vám zákazník zaplatil toho dne, tady to třeba faktoru 2017.0.0.17, tak si tady můžete kliknout po pravé straně na Zaplatit. Zaplatíte si to teda toho dne, kdy vám to přišlo buď na banku, nebo kdy vám to teda ten klient zaplatil třeba v hotovosti.


My víme, že nám to zákazník zaplatil na banku, takže se podíváme dnešním datem na bankovní účet. Budeme pokračovat,


tak teď vidíme, že už jsme v platbách, že jsme v bance přijaté. Máme tady v záložce faktura, máme přiloženou tu fakturu, kterou nám teda zákazník zaplatil. Kompletně celé se nám už vyplní. To znamená, tady do té položky vůbec nic tam nebudete měnit, protože to už se vám automaticky vyplní. Takže vy už si akorát tu platbu uložíte.


A kompletně celou platbu máte zaúčtovanou, když se podíváte zpátky do faktur vydaných, tak vidíte, že faktura vydaná 2017.0.0.17 je i kompletně celá zaplacená. Stejným způsobem se teda samozřejmě dají platit i faktury přijaté, takže se zase otevřete nějakou fakturu přijatou, tady to máte po levé straně, dáte si zaplatit, Vy jste to platili dnešním datem, platili jste to také z banky, dáte pokračovat a opět ve fakturách máte přeloženou tu fakturu, takže vidíte, že ta faktura je přeložená a uhrazená.


Opět v těch položkách nic neměníte, uložíte platbu, platba je uložená, platba je zaúčtovaná a faktura přijatá je zaúčtovaná. A potom můžete tedy hradit. Pokladny, vydaný, přijatý, banka, vydaná nebo banka, přijatá, s tím, že si po pravé straně přidáte vydanou platbu a tady v tom našeptávači, když si tam přidáte variabilní symbol, popřípadě číslo té faktury, tak našeptávač vám potom ukáže, o kterou fakturu by se mělo jednat, kde si ji vyberete a kompletně celý se vám to opět vyplní, s tím, že si tam změníte popřípadě jenom datum, Pokladnu, kterou můžete mít víc pokladen, takže si změníte pokladnu, popřípadě bankovní účet a platbu opět uložíte.


Tak, takže to by bylo vazby mezi tímto, tamtím, tamtím, tak a teď my si určitě uděláme nějakou, nějakou účtenku, nějaký kancelářský potřeby, co tady máme, abychom si ukázali, jak nám teda fungují ty platby, jak nám funguje pokladna. Takže my budeme přes tlačítko plus přidat doklad, takže my si určitě uděláme nějakou pokladní, pokladní doklad.


Koupili jsme nějaký zboží, nějaký kancelářský potřeby, koupili jsme to prvního, určitě to půjde z pokladny. Uděláme si počet 1, uděláme si, že to je za částku 1. 145 Kč, bude to teda nějaký zboží, tak dáme si nákup teda zboží, to už nám tady kouká na nás, tak vidíme, že to máme vyplněné, máme to dobře vyplněné.


Takže kompletně celou platbu uložíme. Tak, když se podíváte, kliknete si na faktury, na pokladnu vydanou, tak vidíte, že pokladna vydaná 2017.02 je ten doklad, který jsme teď právě udělali, jedná se o nákup zboží. Tak, můžeme si ještě udělat třeba jeden doklad, uděláme si nový doklad, uděláme si, že jsme Že jsme nakoupili, nakoupili nějaký služby od klienta.


Takže 1. listopadu počet 1, 1450, takže nějaké služby, služby samozřejmě v hotovosti, tak služby, Přijaté služby. Tak, máme kompletně všechno vyplněno a uložíme platbu. Tak, platba je uložená, máme všechno zaúčtované a všechno máme v pořádku. Tak, samozřejmě můžeme přijímat i tržby hotovosti za služby, takže vy si přidáte Platbu, dáte si tam nějakého zákazníka, od kterého jste peníze přijali, buď to může být teda na fakturu, opět našeptávač vám řekne, o kterou fakturu se jedná, když si to tam vyplníte, jestliže ne, tak si dáte datum vystavení, to znamená, že třeba dneska jsme přijali nějaké peníze od zákazníka, dáme si tam Bude to za 1234 Kč, budou to teda nějaký služby, tak budou to nějaký služby, dáme si tam.


Služby, denní tržba za služby, tak a uložíme platbu s tím, že teda pozor, samozřejmě jestli už spadáte do povinnosti elektronické evidence tržeb, tak samozřejmě musíte tady na těch příjmových pokladních dokladech už vygenerovat EET. Musíte to poslat na tu finanční zprávu. Takže my, jelikož ještě nespadáme, my to tady nemáme, ale jestli, že bychom spadali, musíme si v nastavení a nastavení pokladen a EET nastavit všechny ty příslušné věci k tomu EET, aby se vám tady na pokladním dokladu, Vypsal ten PIC kód a ty ostatní údaje, datum, čas a tak dále, abyste odvedli ty tržby.


Tak další věc, jelikož si můžeme i banku nahrávat do našeho iÚčta, Tak jsme si tady pro vás připravili jeden import, který si teda zkusíme společně nahrát. Takže si nahrajeme, půjdeme do Plateb, půjdeme banka importy, po pravé straně si přidáte nový import. Tady si musíte vybrat ten soubor, musíte si to stáhnout nejdřív z té vaší banky, si to musíte stáhnout do počítače. Takže my si vybereme import, my ho máme tady, otevřeme, budeme importovat.


Tak, no, tady si zkontrolujete, tady je vždycky poslední platba, takže tady si zkontrolujete, jestli to podle výpisu opravdu souhlasí. Což my víme, že nám to souhlasí, takže my to zkontrolujeme a naimportujeme. Tak, tady po pravé straně vidíte u spárovaných faktur, že už se nám tady v  našeptávači ukázaly faktury, Aby jsme je rovnou spárovali.


Když to máte teď pouze nahraný a po pravé straně vidíte, že tam máte červený X, tak to ještě nemáte zaúčtovaný. Znamená, že to máte pouze tady v importech, ale nepřinesl se vám to ještě do plateb, do banky vydaný, do banky přijatým. Takže, my si tady ty zaúčtujeme, protože víme, že to máme jako úhradu faktury, takže stačí, když kliknete tady po pravé straně na to červené tlačítko a máte to zaúčtované.


Tady vidíte, jaký doklad se vám z toho vytvořil a tady vidíte, že už to máte zaúčtované, že už tam máte zelenou fajfku. Takže my si tady ty všechny tři věci zaúčtujeme, protože my víme, že to je v pořádku. Tak, poplatek za položky. Jedná se o bankovní poplatek, takže si to opět musíme otevřít. Protistrana, jelikož je to poplatek, tak tam dáme zase nějakou protistranu, tam budete mít většinou nějakou banku, to znamená komerčku nebo něco takovýho, tak.


A tady vidíte, že jsou už poplatky bance, už vám to tady našeptává, takže si dáte poplatky bance, dáte si to bez DPH a dáte si je kompletně celý zaúčtovat. Poplatky bance máte také zaúčtované a teď tady máme už jenom poslední věc, takže si to taky otevřeme, to budou taky bankovní poplatky, takže poplatky bance, Bez DPH, zaúčtujeme a máme kompletně celý bankovní výpis zaúčtovaný až tady na tu jednu platbu, abyste viděli, že tady ta platba teda jakmile není zelená, není zaúčtovaná, není to s ničím spárované, tak se vám to nepropíše do plade banky přijatý, banky vydání, nepropíše se vám to do reportu, nepropíše se vám to jako úhrady fakturu ani do dashboardu prostěníka.


Máte to tady jenom, že to tady máte, Takže vy když víte, že tady ta platba je tady špatná, že tady bejt nemá, můžete tady po pravé straně kliknout na popelnici a můžete tady tu platbu úplně bez problému smazat. A teď vidíme, že to máme kompletně celé zaúčtované, že jsme si to naimportovali a všechno jsme si zaúčtovali.


Tak, no a poslední věc, která nám tady zbývá, tak si můžeme ukázat, že ještě můžeme duplikovat platby. Vezmeme si třeba nějakou pokladnu vydanou, už jsme dneska udělali tady ty výdajový pokladní doklady na služby, takže my si můžeme úplně stejný tady ten doklad zduplikovat. Otevřete si ten doklad a nahoře nad tím dokladem vidíte Duplikovat.


Kliknete na tlačítko Duplikovat, necháte to takhle, dáte si tam akorát to datum, takže si tam změníme na datum včerejší. Změníte si samozřejmě částky, jestliže se vám částky nějakým stylem změnily a máte jiný výdajový pokladní doklad. A tu platbu si opět uložíte. Tak a ta platba je uložená, vidíte, že minule jsme dělali tu trojku, tam bylo těch 1450 Kč, teď jsme to zduplikovali, máme tam čtyřku, je tam 345 Kč a máme všechno v pořádku.


Ještě jenom doplním k tomu importu těch plateb, Jak jste si možná vy pozornější všimli, tak nám tam z naší přípravy ten import zůstal, takže jsme ho tady ještě rychle mazali. Já to jenom, aby bylo úplně jasno, tohle je opravdu nějaký mezisklad, který při tom importu slouží fakt jenom k tomu, abyste z nich případně po zaúčtování vytvořili ty platební doklady.


Takže pokud importujete pravidelně, tak se vám tam načítají tady tyhle položky a je možný, že se v nich potom po čase nevyznáte. Není vůbec žádný problém, je takhle všechno vzít. A smazat je.


Tak, ještě jednou, tak teď teda, protože ty duplicitní se tam nenačítají, tak teď to zkusím ještě jednou a vidíte, že ta jediná nezaúčtovaná se smazala a mám to teda tady čisté a mám dokonalý přehled o tom, Jaké platby vlastně jsou z těch importů zaúčtované. To by bylo pro dnešek všechno. My se těšíme zase na příští webinář.


Včas vám zase dáme vědět našim e-mailovým oznámením. Tady dole pod videem zase klidněte na odebírat a těšíme se na vás příště.Podívejte se na další tipy na používání naší aplikace.

Odebírejte náš kanál: https://goo.gl/ZpqcX9
Výuková videa naleznete https://goo.gl/QrJQnN
Pravidelné webináře tady: https://goo.gl/BRS4p9

Byl tento článek užitečný?

To je skvělé!

Děkujeme Vám za zpětnou vazbu

Je ním líto, že jsme vám nepomohli

Děkujeme Vám za zpětnou vazbu

Dejte nám vědět, jak můžeme tento článek vylepšit!

Vyberte alespoň jeden důvod
Je požadována verifikace pomocí CAPTCHA.

Zpětná vazba odeslána

Oceňujeme vaši snahu a pokusíme se článek opravit